Missouri Alpha Tau Chapter
Epsilon Sigma Phi Award Winners

Updated 10/17/2020

  • Show/Hide

    Outstanding Regional Extension Faculty

    Outstanding Regional Extension Faculty (Man)

    2020: Patrick Byers

    2015: Bob Kelly

    2010: Mick Gilliam

    2006: Joseph (Joe) Koenen

    2003: Thomas Keohan

    1999: Rick Sparks

    1998: Dale Watson

    1994: Mel Zielinski

    1992: Don Utlaut

    1991: Ron Young

    1990: Eldon Cole

    Outstanding Regional Extension Faculty (Woman)

    2020: Mary Engram

    2019: Lynda Zimmerman

    2018: Lydia Kaume

    2017: Sarah Traub

    2015: Janet LaFon

    2012: Sarah Massengale

    2011: Linda Rellergert

    2010: Patricia Snodgrass

    2007: Rebecca Travnichek

    2004: Sandra McKinnon

    2002: Lisa Wallace

    2000: Beverly Maltsberger

    1995: Lu Harper

    1993: Dorothy Heieie

    1992: Doris Greig

    1991: Nancy Flood

    1990: Glenda Hawkins


  • Show/Hide

    Outstanding State Extension Faculty

    2015: Dr. Johanna Reed Adams

    2009: Bob Broz

    1994: Mary Jo Williams

    1993: Wanda Eubank

    1992: Ron Plain

    1991: Dean Fitzgerald

    1990: Don Fancher

  • Show/Hide

    Early-Career Service Award

    2020: Elaine Anderson

    2017: Amy Patillo

    2016: Dr. Kathryn Macomber

    2015: Dr. Jenny Flatt

    2012: Sarah Traub

    2009: Gordon Carriker

    2006: Wendy D. Harrington

    2000: Shelley Bush

    1999: Candance Gabel

  • Show/Hide

    Mid-Career Service Award

    2020: Jessica Trussell

    2019: Pam Duitsman

    2018: Kandace Fisher-McLean

    2015: Meredith Berry

    2012: Lynda Zimmerman

    2011: Bob Broz

    2006: Sandra McKinnon

    2001: Joan Hickman

    1999: Barbara Brown

    1997: Doris Littrell

    1996: Ina McClain

    1994: Jan Clark

    1992: Tom Henderson

    1991: Barb Froke

  • Show/Hide

    Distinguished Service Award

    2020: Eldon Cole

    2019: Johanna Reed Adams

    2017: Linda Zimmerman

    2016: Beverly Maltsberger

    2015: Kathy Dothage

    2011: Rick Sparks

    2010: Marsha Alexander

    2006: Cathy (Cassy) Dierking Venters

    2003: John Henschke

    2002: Karma Metzgar

    2001: Jim Ollar

    2000: R. Beth Burke

    1999: Don Fancher

    1997: Wilma Jean Lower

    1996: Rex Ricketts

  • Show/Hide

    Continued Excellence

    2016: Beverly Maltsberger

  • Show/Hide

    Diversity Multicultural Award (individual)

    2019: Amy Patillo

    2017: Meredith Berry

  • Show/Hide

    International Service Award

    2017: Todd Lorenz

    2012: Mary Simon Leuci

  • Show/Hide

    ESP Development Fund Key Level Contributor

    2011: Mary Anne Patten

  • Show/Hide

    Visionary Leadership

    2020: Karen Funkenbusch

    2019: Robert Russell

    2015: Dr. Van Ayers

    2010: Beverly Coberly

    2006: Albert (Al) T. Black

    2001: Rex Ricketts

    1996: Ron Powers

  • Show/Hide

    Outstanding/ Distinguished Team

    2020: On-Farm Research: Joni Harper, Travis Harper, Todd Lorenz, Gene Schmitz, Kent Shannon

    2017: Leadership Online for Today: Johanna Reed Adams, Regbecca Mott, Georgia Stuart Simmons, Connie Mefford, Mary Simon Leuci, Shelley Bush Rowe

    2015: Bi-National Health Fair: Meridith Berry, Bev Maltsberger, Gerardo Martinez

    2010: Dent County Healthy Lifestyles Initiative Team

    2009: Northwest Missouri Water Quality Education Team

    2007: Community Emergency Management Program Team

    2006: Healthy Families Coalition of Taney and Stone Counties

    2005: "Gateway Grandparents/Kinship Network" Regional Extension Team

    2003: Northwest Missouri Regional Water Festivals Team

    2001: Animal Manure Nutrient Management Team

    1999: Water Quality Education in the Classroom

    1994: Northwest Poverty Simulation

  • Show/Hide

    Meritorious Support Service

    2015: Janet Kelly

    2006: Janice Perkins

    2001: Derald McLane

    2000: Ellen Herndon

    1999: Tamra Robbins

    1998: Terry Gatewood

    1997: Steve Williams

    1994: Melinda Hemmelgarn

  • Show/Hide

    ESP Special Service Award

    2000: Laura Ward

    1999: Betty Dreyer

  • Show/Hide

    Retiree Service

    2011: Wilma Jean Lower

    2006: James Ollar

    2001: Catherine May

    2000: Gene Olson

    1999: Frank Graham

    1997: Dick Lee

    1994: Jack West

  • Show/Hide

    Friend of Extension

    2019: Michael P. McMillan

    2016: Samuel Carlyle Richardson II

    2015: Anita Hampton, State Council

    2009: Duke McVey

    2008: Mike “PeeWee” Forck, retired Cole County Commissioner

    2006: Morris Burger

    2005: Sherri Kempf

    2003: Tony DeLong

    2001: Ed Turner

    2000: Reform Organization of Welfare (ROWEL) Education Association

    1999: A. James "Jim" Snider, Cape Girardeau Co. Commission & Extension Council and Missouri Extension County Council Leadership Conference (MECCLC) - Frances L. Pringle (posthumous)

    1998: Ruth Mellor

    1997: Gov. Mel Carnahan

    1996: Sen. M. Lybyer, V. Elaine Osborn

    1995: Ada Kneff

    1993: Thelma Van Buren, Phil & Kathy Conger

    1992: George P. Harris, Wanda Mitchell, Roger Wilson

    1991: Lowell Mohler, Ava Viehman, Don & Geneal Young

    1990: Ike Skelton, Dale Whiteside, Reitha Bacon, Jim Coyle, Arnold Fischer

  • Show/Hide

    Administrative Leadership Award

    2015: Mark Stewart